Patronat medialny – 6. Kalisz Ambient Festiwal, 27-28.10.2017 CKiS, Kalisz

Już po raz trzeci Kontrapunkt objął patronatem medialnym Kaliski Ambient Festiwal. Kontakt z Przemysławem Rychlikiem, pomysłodawcą i głównym Organizatorem festiwalu nawiązaliśmy w pierwszym roku reaktywacji mojego programu na antenie Rock Serwis FM. Wspieranie KAF jest dla mnie przede wszystkim ogromną przyjemnością bo Przemek okazał się być niezwykle komunikatywnym i miłym człowiekiem a dodatkowo Festiwal z roku na rok staje się coraz ważniejszym wydarzeniem na koncertowej mapie Polski. Cieszę się, że gdzieś po drodze udało mi się dołożyć także swoją małą radiową cegiełkę do jego rozwoju.

Program 6. Kalisz Ambient Festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 27-28 października przedstawia się następująco:

27 października 2017

19:15Skinwalkpl  Koncertową część Festiwalu otworzy reprezentant lokalnej kaliskiej sceny, zespół Skinwalk — zwycięzca Made in Kalisz Festival 2017.
19:50Kafelpl Legendarny przedstawiciel polskiej sceny industrialnej powraca po 25 latach przerwy w karierze
20:45Hatipl Duet muzyczny (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych i obiektów z recyklingu.
22:00 Kælan Miklais Fenomenalne damskie trio post-punkowe z chłodnej Islandii zakończy pierwszy dzień festiwalu mocnym i mrocznym akcentem.
23:30 — Po koncertach after party w klubie Urwany Film. Muzyka, rozmowy i wspaniała atmosfera do świtu!

28 października 2017

18:00 — Spotkanie z Tadeuszem Łuczejko oraz obejrzenie jego prac. Wystawa prac Tadeusza Łuczejki zostanie udostępniona zwiedzającym już 18 października od godziny 18. w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
19:15Skinwalkpl Drugie spotkanie z zespołem Skinwalk.
19:50Aquavoicepl Legendarny projekt ambientowy Tadeusza Łuczejki, szefa Festiwalu Ambientowego w Gorlicach.
20:45Wacław Zimpelpl Jeden z najbardziej rozpoznawalnych klarnecistów w Polsce. Zafascynowany muzyką bliskiego wschodu. Zdobywca Paszportu Polityki 2016.
22:00Scannergb Uważany za jednego z najważniejszych twórców współczesnej muzyki elektronicznej i ambientowej na świecie. Doskonałe zakończenie dwóch dni pełnych doskonałej muzyki.
23:30 — Po koncertach after party w klubie Urwany Film. Muzyka, rozmowy i wspaniała atmosfera do świtu!

Ponadto podczas trwania koncertów każdego dnia festiwalu w holu CKiS odbywać się będą spotkania z wystawcami w ramach Muzycznego Rynku 6. KAFu, w tym m.in. z Requiem Records.

Oficjalna strona Kalisz Ambient Festiwal – https://kaliszambient.pl

Notki o Artystach udostępnione przez Organizatorów:

Aquavoicepl

Pod koniec lat 70-tych wraz z Mirosławem Czyżykiewiczem i kilkoma innymi przyjaciółmi Tadeusz Łuczejkozakłada „PRACOWNIĘ TRÓJWYMIAROWYCH MARZEŃ” – grupę grającą muzykę z pogranicza elektroniki.

W roku 1999 wraz z Piotrem Woltyńskim zakłada duet „AQUAVOICE” W roku 2001 Tadeusz Łuczejko działając już jako solista pod starym szyldem „AQUAVOICE” zostaje laureatem złotej dziesiątki plebiscytu słuchaczy radiowej „TRÓJKI” na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej.

Na swoim koncie ma koncerty obok takich artystów jak: Tomasz Stańko, Józef Skrzek, Marek Hołoniewski, Robin Guthrie /Cocteau Twins/, Banco de Gaia, „Higher Inteligence Agency”, Marek Biliński czy Wojtek Konikiewicz.

Od roku 2003 Tadeusz Łuczejko jest organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych „AMBIENT”, które corocznie odbywają się w Gorlicach.

W roku 2007 otrzymuje wyróżnienie „MOST STAROSTY”, którego laureatami są m.in. Andrzej Stasiuk – pisarz, Zbigniew Preisner – muzyk, Mariola Cieniawa-Puchała – pianistka. Dwa lata później zostaje laureatem nagrody „MOST STAROSTY” jako współzałożyciel zespołu „OSTATNIA WIECZERZA w KARCZMIE PRZEZNACZONEJ DO ROZBIÓRKI”.

Na swoim koncie ma siedem płyt autorskich. Jedna z nich zatytułowana „COLD” znalazła się na pierwszym miejscu wśród najchętniej kupowanych płyt z muzyką elektroniczną z katalogu firmy „GENERATOR”.

Jako plastyk, przez siedem lat projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak „Iskry”, „Alfa” – Warszawa, „PiK” – Katowice czy „ART” w Kielcach.Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych między innymi w Dani, na Słowacji oraz w Polsce-w Warszawie(dwukrotnie) w Katowicach w Żywcu w Tarnowie, w Nowym Sączu.

W roku 2007 Tadeusz Łuczejko został wpisany jako artysta do międzynarodowej encyklopedii „Who is Who”.

Hatipl

Hati to prawdziwa rytualno-medytacyjna podróż dźwiękowa oparta na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych i obiektów z recyklingu.

Kælan Miklais

Kælan Mikla to damskie post-punkowe trio, które powstało na początku 2013 roku, po zdobyciu pierwszego miejsca podczas konkursu Poetry Slam w Bibliotece Miejskiej Borgarbókasafn.

Muzykę jaką wykonuje Kælan Mikla można opisać jako coś z pogranicza mrocznej poezji śpiewanej oraz muzycznej awangardy z elementami kojarzącymi się głównie z takimi gatunkami jak new/dark/synth wave, goth i post-punk. Kælan Mikla proponuje mroczny i ponury poetry-punk.

Islandzkie trio reprezentuje nurt sztuki buntowniczej, czy też „krytycznej”, dlatego brzmi surowo i chłodno. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek natarczywym patosie, całość pachnie prawdziwą sztuką i jest doskonale wyważona.

Dziewczyny olśniewają nie tylko stylistyczną nonszalancją, ale również tajemniczością. Ich poetyckie natchnienia skąpane są w mroku i tajemnicy nocy, wraz z całą jej głębią i hipnotyzującą nastrojowością. To sfera ciemnych przeżyć i odczuć towarzyszących doświadczeniom życia, która wciąga na długo i nie pozwala o sobie zapomnieć.

W lipcu 2016 zespół wydał nakładem Fabrika Records swój pierwszy LP. Nakład wyniósł 500 kopii, który sprzedał się w miesiąc czasu! Obecnie Kælan Mikla przygotowuje nowy materiał.

Kafelpl

Powstał we wczesnych latach osiemdziesiątych i mieszał zimnofalową atmosferę z ciężkim rytmem automatów perkusyjnych. Mocny bas współgrał z ambientem, który doskonale oscylował pomiędzy sekwencyjną elektroniką i industrialem, a liryczność i forma wypowiedzi w tekstach nadawała całości specyficznego charakteru.

Był to naprawdę unikatowy projekt, w którym swoją drogę muzyczną zaczynała Kasia Nosowska (w latach 1989-1990)!

Scanner (Robin Rimbaud)gb

Pod tą nazwą występuje Brytyjczyk Robin Rimbaud, artysta uważany za jednego z najważniejszych twórców współczesnej muzyki elektronicznej i ambientowej na świecie.

Robin Rimbaud, brytyjski twórca znany jako Scanner, jest uważany za przyszłego świętego współczesnej muzyki elektronicznej. Oprócz swojej działalności solowej jest on także członkiem zespołu Githead, Wire z Colinem Newmanem, Malka Spigel, Minimal Compact z Maxem Frankenem.

Pracował z twórcami wszystkich możliwych dziedzin: muzykami (Bryan Ferry, Radiohead, Laurie Anderson), z zespołami baletowymi (The Royal Ballet, Merce Cunningham, Random Dance), kompozytorami (Michael Nyman, Luc Ferrari) oraz innymi artystami (Mike Kelly, Derek Jarman, Carsten Nicolai, Douglas Gordon).

Jego metoda twórcza polega na tworzeniu szumowych pejzaży dźwiękowych, zestawionych z fragmentami rozmów podsłuchanych w telefonach komórkowych i/lub na paśmie CB oraz militarnych sygnałów radiowych nieznanego pochodzenia.

Jak można się domyślać, jego głównym narzędziem jest skaner Loewe AR800E, zakupiony od zaprzyjaźnionej grupy ALF (Frontu Wyzwolenia Zwierząt), zajmującej się sabotowaniem polowań. Dźwiękowa broń połączona z narzędziem informacyjnym w jednym niepozornym pudełku.

Wszędobylski Robin podróżuje po całym świecie – od Japonii do Nowej Zelandii – prezentując swoją muzykę, wykładając i biorąc udział w konferencjach (warto zwrócić uwagę na konferencję „Now You See It”, która odbyła się w marcu 1996 roku i została poświęcona przyszłości muzyki. Oprócz Robina udział w niej wzięli Brian Eno, Howie B, Peter Gabriel, David Toop i DJ Spooky).

Skinwalkpl

Skinwalk to mroczna elektronika bazująca na triphopie, a jednocześnie będąca połączeniem różnych innych gatunków. To przepełniona strachem opowieść o poszukiwaniu światła w ciemności.

Projekt współtworzą kaliszanie: Grzegorz Kuś (bity), Michał Piasecki (wokal), Tomasz Graliński (perkusja) i od niedawna Łukasz Karolak (bas).

Zespół zadebiutował 4 lata temu na kaliskim Przeglądzie Muzyki Elektronicznej 62-800 i wkrótce nagrał swój debiutancki album. Gościł m.in. na poznańskim festiwalu Outer Spaces i drugiej edycji Kalisz Ambient Festiwalu.

Obecnie po dwuletniej przerwie w koncertowaniu muzycy wracają do występów na żywo.

Wacław Zimpelpl

Wacław Zimpel to najbardziej kreatywny i rozpoznawalny polski klarnecista, doceniany zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie improwizatorów.

Od początku kariery towarzyszą mu pozytywne recenzje w polskich i zagranicznych mediach oraz prestiżowe wyróżnienia.

W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia sobie nowe. Świadczą o tym jego liczne i różnorodne, międzynarodowe projekty sięgające m.in. do muzycznych tradycji Indii, Japonii czy Maroko.

Został laureatem najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury w Polsce – Paszportów Polityki za 2016 rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.