Kontrapunkt wydanie #145 „Przesilenie zimowe” 21.12.2017 Zapowiedź

Kontrapunkt 21.12.2017
Wydanie 145 „Przesilenie zimowe” (Winter Solstice)

Premiera – czwartek o godzinie 21.00
Powtórka – sobota o godzinie 19.00

Przesilenie zimowe. Moment przełamania władzy nocy przez dzień. Najkrótszy dzień w roku a co za tym idzie najdłuższa noc. Ale od jutra noc stawać się będzie coraz krótsza aż do przesilenia letniego.

W starożytności wypadało 25 grudnia, był to czas Saturnaliów (Rzym), narodzin Mitry (Persja), Germanowie obchodzili Jul, Słowianie Szczodre Gody. W dzień odrodzenia się nowego słońca Kościół świętuje Boże Narodzenie.

Kilka dni temu 16 grudnia w wieku 66 lat zmarł Stefan Joel Weisser, szerzej znany jako Z’EV, amerykański perkusista i poeta. Był jedną z najważniejszych postaci w historii muzyki industrialnej. Początek programu poświęcę jego osobie i nagraniom, jakie zarejestrował z innymi Artystami. Wśród nich znalazła się również polska formacja Hati, jej najnowszą płytę rozpakujemy wspólnie wieczorem.

Ponadto fragmenty fantastycznej ścieżki dźwiękowej autorstwa pewnej rosyjskiej grupy nawiązującej w swojej twórczości m.in. do dokonań Dead Can Dance, napisanej do gry, której akcja dzieje się w równoległej rzeczywistości a także album nominowany w tym roku do pewnej prestiżowej nagrody przynosząca muzykę każącą się zastanowić, czy rzeczywiście najnowszy Tangerine Dream jest „płytą roku” w kategorii el muzyki.

Na zakończenie przygotowałem dla Was jedną z najpiękniejszych płyt w dorobku grupy Coil. Miała ukazać się dokładnie w dniu przesilenia zimowego 1998 roku ale finalnie wydaną ją w styczniu roku następnego. Jest magiczna choć krótka, zmieści się zatem w całości kończąc program przepiękną świąteczną pieśnią.

Przesilenie zimowe to podobno doskonały czas by przeprowadzić rytuał zapewniający szczęście w nadchodzącym roku. Wystarczy wieczorem zapalić trzy świece w kolorach białym, zielonym i czerwonym. Przy ich blasku z kieliszkiem wytrawnego wina w ręce, pod ciepłym kocem lub w wannie wypełnionej gorącą wodą zapraszam do wspólnego słuchania i komentowania.

Wszystkim Słuchaczom życzę już teraz pogodnych, zdrowych, radosnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia!

„These are dreams, dreamed by dreamers, who are awake”.

Prowadzący zastrzega sobie możliwość zmiany układu programu w ostatniej chwili w przypadku wystąpienia zdarzeń od niego niezależnych.

Pozdrawiam i do usłyszenia.

Podczas programu rozmawiamy (live chat) wyłącznie w grupie Słuchacze Rockserwis.fm https://www.facebook.com/groups/rockserwisfm/
pod postem zapowiadającym bieżącą edycję (link poniżej).

https://www.facebook.com/groups/rockserwisfm/permalink/1855018891176294/

Jak słuchać? How to tune in?
http://www.rockserwis.fm/serwis.do?l=1
http://radio.rockserwis.fm/live – 128 kbps MP3
http://radio.rockserwis.fm/live.aac – 64kbps AAC+
http://tunein.com/radio/RockSerwisFM-s237589/ – TuneIn dla posiadaczy urządzeń z Androidem

kontakt mailowy z programem – kontrapunkt (@) rockserwis (.) fm
lub formularz na stronie Rock Serwis FM
http://www.rockserwis.fm/serwis.do…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.