Patronat medialny – Kapital & Richard Pinhas na koncertach w Polsce, 12-15 kwietnia 2018

Kapital & Richard Pinhas 12-15 kwietnia 2018

Kontrapunkt oraz radio Rock Serwis FM mają przyjemność zaprosić Was na serię koncertów, które w kwietniu zagrają w Polsce Richard Pinhas oraz polski duet Kapital czyli Rafał Iwański i Kuba Ziołek.

Koncerty odbędą się w następujących terminach i lokalizacjach:

12.04: Łódź: FABRYKA SZTUKI (CZWARTEK, GODZ. 20:00 WSTĘP WOLNY)
13.04: Warszawa: FINA (PIĄTEK, GODZ. 20:00 WSTĘP WOLNY)
14.04: Gdańsk: KLUB ŻAK (SOBOTA, GODZ. 20:00, ZAGRA RÓWNIEŻ LONKER SEE )
15.04: Kraków: ALCHEMIA (NIEDZIELA, GODZ. 20:00)

 

Historia przyjaźni i współpracy Kapital z Richardem Pinhasem sięga roku 2013, kiedy to po koncercie francuskiego muzyka na festiwalu If You Say So… w Bydgoszczy doszło do rozmowy trójki Artystów.

„Moje pierwsze spotkanie z muzyką Richarda Pinhasa na żywo miało miejsce w 2009 roku, kiedy zagrał z zespołem na CoCArt Music Festival w CSW w Toruniu” – wspomina Rafał Iwański. „Koncert był świetny, ale bliższy psychodelicznej i zrytmizowanej muzyce ambient. Jednakże nasze wspólne (Kuby i moje) spotkanie z Pinhasem nastąpiło dopiero kilka lat później, w trakcie If You Say So… Festival w Bydgoszczy w 2013. Miało ono mocne konsekwencje – bo zaraz po tym wydarzeniu postanowiliśmy grać w duecie jako Kapital, a sam Richard wspomniał mimochodem, że chciałby kiedyś przyjechać do Polski, zagrać kilka koncertów”.

„Do naszych prób i sesji na Unsound Festival w 2014 i wspólnego premierowego koncertu, Richard mógł kojarzyć nasze dokonania z płyty ‚No New Age’ (Bocian Records), z koncertu na MPM Ambient Festiwal w Gorlicach, latem 2014 roku, oraz z pierwszego koncertu Alameda 5 na Unsound, na którym Richard był widzem” – mówi Iwański.

Pomysł wspólnego występu udało się zrealizować już w następnym roku, kiedy to panowie zagrali koncert w ramach krakowskiej edycji festiwalu Unsound. Od tamtej pory, jak określa to Ziołek, więzy pomiędzy Artystami „zaczęły się w dziwny i zupełnie niespodziewany dla nas sposób zacieśniać”.

Dalsza współpraca zaowocowała wydaniem 9 marca tego roku nakładem krakowskiego Instant Classic znakomitego, nagranego razem albumu „Flux”.

Jakub i Rafał przyznają, że przed spotkaniem z francuskim muzykiem w Krakowie przygotowali zaledwie kilka pomysłów, z których część wykorzystali podczas sesji nagraniowej w studio. Można je usłyszeć na płycie. „Kiedy pracujemy w dwójkę, jako Kapital, czy w większych zespołach, jak np. Innercity Ensemble, spora część pomysłów na nasze utwory powstaje w wyniku improwizacji. Tak też więc było i tym razem, z tym, że Richard głównie grał do naszych motywów, a my pod jego wpływem modyfikowaliśmy na nowo swoje wizje dźwiękowe” – wyjaśnia Iwański. „Były też fragmenty, które zainicjowaliśmy wspólnie na miejscu. Dopiero potem z Kubą doszliśmy do tego, podczas pierwszych odsłuchów, że z sesji, którą nagraliśmy w Krakowie, wszystkie partie naszych instrumentów musimy nagrać na nowo. Na szczęście udało się wyciągnąć ciekawe motywy gitarowe. Zaczęliśmy więc edytować godziny gitar Richarda, a potem dogrywać do nich nasze warstwy”.

Na płycie znalazło się sześć kompozycji zarejestrowanych we wrześniu i październiku 2014 roku. Dodatkowe partie zarejestrowano w roku 2017.  Edycja i miks całości Rafał Iwański i Jakub Ziołek, mastering przeprowadzono w studiu Marcina Bocińskiego. Za okładkę płyty odpowiada Ewa Bińczyk.

Kapital & Richard Pinhas Kraków 2014

Kapital & Richard Pinhas 12-15 kwietnia 2018

Richard Pinhas (ur. w 1951) to żywa legenda francuskiego undergroundu i jeden z ojców chrzestnych muzyki ambient. Gitarzysta, improwizujący kompozytor, spec od syntezatorów modularnych, doktor filozofii i niepoprawny politycznie nonkonformista; współpracownik myśliciela Gillesa Deleuze’a, którego niepokorne idee przyoblekał w muzyczne kształty; a także pisarzy fantastów – Normana Spinrada czy Maurice’a Danteca;  znajomy nieokrzesanego literackiego geniusza – Philipa K. Dicka. Założona przezeń u zarania lat 70. formacja HELDON pozostawała przez lata jednym z najbardziej istotnych punktów odniesienia dla muzyków eksperymentujących z elektroniką, zaś jej  albumy wyznaczyły kanon muzyki psychodelicznej, zakorzenionej tyleż w dokonaniach Eno i Frippa, co i w eksperymentach amerykańskiej minimal music i poszukującej muzyki rockowej. Kontynuując karierę solową, Pinhas współpracował twórczo z ikonami europejskiej i światowej awangardy, by wspomnieć tylko o osobowościach tej miary co Pascal Comelade, Merzbow, Oren Ambarchi czy Tatsuya Yoshida. W ostatnich latach regularnie koncertuje w Europie, Ameryce i Japonii.  www.richardpinhas.com

Kapital & Richard Pinhas Achemia, Kraków, 15 kwietnia 2018

Kapital to duet: Rafał Iwański – m.in. HATI, X-Navi:Et, Alameda 5 i Kuba Ziołek – m.in. Stara Rzeka, T’ien Lai, Alameda 5, Alameda Duo. Pierwotnie było to spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach i zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach grupy Innercity Ensemble, istniejącej od 2011 r. Duet KAPITAL został powołany do życia w kwietniu 2013 r., w sierpniu nagrali w Borach Tucholskich materiał na pierwszy album, wydany przez wydawnictwo Bocian Records na CD (2014) i na kasecie przez Sangoplasmo Records (z dwoma remiksami autorstwa Michała Kupicza). Drugi album „Chaos to Chaos” ukazał się wiosną 2015 na CD w Instant Classic, zbierając szereg świetnych recenzji. Duet zagrał wiele koncertów w klubach w Polsce i występował na festiwalach, m.in.: LDZ Festival w Łodzi (2013), Green Zoo Festival w Krakowie (2013), Unsound Festival w Nowym Jorku (2014), Ambient Festiwal w Gorlicach (2014), Insomnia Festival w Tromsø (2014), Unsound Festival w Krakowie (2014 – specjalny koncert z Richardem Pinhasem), Trans/Wizje w Warszawie (2015), Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2015).
https://kapital0.bandcamp.com

dodatkowo gościnnie w Gdańsku zagra grupa Lonker See:
LONKER SEE to projekt, który zaczął swoją działalność jako ambientowy duet Bartosza Boro Borowskiego i Joanny Kucharskiej, znanych z 1926 czy Kiev Office. Po wydaniu pierwszej epki, zespół zdecydował się poszerzyć skład o uznanych trójmiejskich muzyków jazzowych – Tomka Gadeckiego i Michała Gosa oraz zmienić formułę muzyczną, zgłębiając szersze spektrum gatunków. W muzyce LONKER SEE usłyszeć można m.in. jazz, space rock i psychodelię; pełno w niej przestrzeni, grupa bazuje na długich formach i jest w niej dużo miejsca na improwizację.
https://lonkersee.bandcamp.com

Wspomniane koncerty zostały objęte patronatem medialnym radia Rock Serwis FM oraz autorskiego programu Kontrapunkt.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.