Kontrapunkt wydanie #163 „Ogień” 26.04.2018 Zapowiedź

Kontrapunkt 26.04.2018
Wydanie #163 „Ogień” („Fire”)

Premiera – czwartek o godzinie 21.00 (UTC+02:00)

Już tylko kilka dni pozostało do jednej z najważniejszych dat w pogańskim kalendarzu. Dzisiejszy Kontrapunkt w całości wypełni zatem muzyka nawiązująca do naszej przedchrześcijańskiej historii i spuścizny.

O nadchodzącej nocy Walpurgi przypomniała mi jedna ze znajomych czarownic, wybierająca się rzecz jasna na górę Brocken by tam, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja wziąć udział w największym na świecie corocznym sabacie czarownic. Wieść niesie, że w tym roku po raz pierwszy od kilku długich lat poprowadzi go sama bogini śmierci Hel, której dawno tam nie oglądano.

30 kwietnia to również święto Bela, celtyckiego boga płodności, słońca i domowego bydła, zwane Beltane (znane także jako święto Ognia lub Cethsamhain).  Pradawni Słowianie tego dnia i nocy obchodzili święto Welesa (Wołosa), boga czarów, sztuki i bogactwa a także władcy świata zmarłych – Nawii.

Ta tradycja jest wciąż żywa w Niemczech, Szwecji, także w Polsce. Jest to noc magiczna, noc duchów, zjaw i upiorów, noc kiedy zasłona pomiędzy światami zanika. Noc sabatów i tańców wokół ogromnych ognisk.

To dobry moment, by oddać całe dwie kontrapunktowe godziny muzyce rytualnej, plemiennej, często granej na replikach dawnych instrumentów.Tym bardziej, że kilka dni temu swoją premierę miała najnowsza płyta Ivara Bjørnsona i Einara Selvika, lidera słynnej norweskiej Wardruny.

W programie dominować będzie muzyka ze Skandynawii, przewijać się w nim będzie twórczość Selvika, ta najnowsza i ta nieco starsza choć Wardruny tym razem nie usłyszycie. A w poniedziałek 30 kwietnia w M R O K I-ach zagoszczą czarownice…

„These are dreams, dreamed by dreamers, who are awake”.

Prowadzący zastrzega sobie możliwość zmiany układu programu w ostatniej chwili w przypadku wystąpienia zdarzeń od niego niezależnych.

Pozdrawiam i do usłyszenia.

Podczas programu rozmawiamy (live chat) wyłącznie w grupie Słuchacze Rockserwis.fm https://www.facebook.com/groups/rockserwisfm/
pod postem zapowiadającym bieżącą edycję (link poniżej).

https://www.facebook.com/groups/rockserwisfm/permalink/1989649904379858/

Jak słuchać? How to tune in?
http://www.rockserwis.fm/serwis.do?l=1
http://radio.rockserwis.fm/live – 128 kbps MP3
http://radio.rockserwis.fm/live.aac – 64kbps AAC+
http://tunein.com/radio/RockSerwisFM-s237589/ – TuneIn dla posiadaczy urządzeń z Androidem

kontakt mailowy z programem – kontrapunkt (@) rockserwis (.) fm
lub formularz na stronie Rock Serwis FM
http://www.rockserwis.fm/serwis.do…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.