Kontrapunkt wydanie #170 „Sfery” 14.06.2018 Zapowiedź

Kontrapunkt 14.06.2018 (Mixtape)
Wydanie #170 „Sfery” (Spheres)

Premiera – czwartek o godzinie 21.00 (UTC+02:00)

W przyszłym miesiącu do Polski przyjedzie jeden z najważniejszych współczesnych twórców muzyki elektronicznej by zagrać w ramach 20., jubileuszowej edycji gorlickiego Ambient Festival. Jego twórczość wypełni pierwszą część dzisiejszego Kontrapunktu.

Gdy w 1991 roku ukazała się płyta „The Orb’s Adventures Beyond The Ultraworld” z miejsca okrzyknięto ją prawdziwym wydarzeniem. Do dziś znalazła się już w kilkunastu przeróżnych zestawieniach na najlepsze płyty elektroniczne (i nie tylko) wszech czasów, zajmując w nich wysokie miejsca. Muzykę Dr Alexa Patersona i prowadzonego przez niego w różnych personalnych konfiguracjach projektu The Orb porównywano często do dokonań Pink Floyd nic też dziwnego, że w pewnym momencie doszło do zetknięcia się obu tych muzycznych światów. Płyta „Metallic Spheres” została zarejestrowana z udziałem Davida Gilmoura. Kilka lat wcześniej doszło do współpracy z bardzo ceniącym sobie muzykę The Orb Robertem Frippem z King Crimson. Fragmentów wymienionych płyt posłuchamy w pierwszej fazie programu.

W drugiej godzinie, podążając nieco za sugestiami Słuchaczy dwójka Artystów, których kariery mają wiele wspólnego z X muzą, a poza tym obydwoje w tym roku wydali nowe płyty.
Ona – urodzona w Libanie prawdziwa ikona arabskiego undergroundu, na swoich albumach łącząca muzykę orientalną i tradycyjne instrumenty z syntetycznymi dźwiękami. On – bard muzyki celtyckiej, folku irlandzkiego i bretońskiego, również nie stroniący od elektroniki i organicznych folkowych brzmień.
Ona – rozsławiona m.in. epizodycznym udziałem w filmie Jima Jarmuscha „Only Lovers Left Alive”, w którym wykonuje niesamowitą kompozycję „Hal”, oryginalnie pochodzącą z albumu „Ya Nass”, On – odkryty przez Lisę Gerrard, wspólnie z nią nagrał przepiękny „Gortoz a ran – J’attends”, który z płyty „Irvi” trafił na ścieżkę dźwiękową filmu „Black Hawk Down”. Nie był to zresztą jedyny utwór, jaki wspólnie zarejestrowali.
Na marginesie dodam, że w drugich 60 minutach audycji Lisa Gerrard zaśpiewa gościnnie aż trzykrotnie.

Ambient Festiwal w Gorlicach w tym roku odbędzie się w dniach 20 – 21 lipca. Pierwszego dnia wystąpią Tadeusz Łuczejko jako Aquavoice z premierowym materiałem, Dariusz Kaliński oraz Dr Alex Paterson, drugiego zagrają Neverending Delays, Tadeusz Sudnik, Józef Skrzek i Qluster. Serdecznie Was na ten niezwykły festiwal zapraszam.

„These are dreams, dreamed by dreamers, who are awake”.

Prowadzący zastrzega sobie możliwość zmiany układu programu w ostatniej chwili w przypadku wystąpienia zdarzeń od niego niezależnych.

Pozdrawiam i do usłyszenia.

Podczas programu rozmawiamy (live chat) wyłącznie w grupie Słuchacze Rockserwis.fm https://www.facebook.com/groups/rockserwisfm/
pod postem zapowiadającym bieżącą edycję (link poniżej).

KOMENTARZE na żywo (LIVE CHAT)

Jak słuchać? How to tune in?
http://www.rockserwis.fm/serwis.do?l=1
http://radio.rockserwis.fm/live – 128 kbps MP3
http://radio.rockserwis.fm/live.aac – 64kbps AAC+
http://tunein.com/radio/RockSerwisFM-s237589/ – TuneIn dla posiadaczy urządzeń z Androidem

kontakt mailowy z programem – kontrapunkt (@) rockserwis (.) fm
lub formularz na stronie Rock Serwis FM
formularz kontaktowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.