Kontrapunkt #196 „Zniknąć” 28.03.2019 Zapowiedź

Painkiller by Elias Klingén

Kontrapunkt 28.03.2019
Wydanie #196 „Zniknąć” (To Disappear)

Premiera – czwartek o godzinie 21.00 (CEWT, UTC+01:00)

Tym razem program bez moich zapowiedzi, tym razem wyłącznie muzyka nieprzerywana zbędnym słowem.
Ten Kontrapunkt będzie w całości poświęcony geniuszowi Noela Scotta Engela, znanego wszystkim jako Scott Walker. Kilka dni temu Wędrowny Anioł odszedł ku lepszemu światu.

Urodzony w Hamilton w stanie Ohio 9 stycznia 76 lat temu Scott Walker zmarł na raka w Londynie 22 marca tego roku.  Jego talent, jego głos, jego muzyczna wyobraźnia inspirowały wielu znanych współczesnych alternatywnych Artystów choć on sam zgiełku popularności i rozpoznawalności bardzo unikał. Cenili go m. in. Marc Almond, David Bowie, Julian Cope, Jarvis Cocker, Thom Yorke, Brian Eno, Midge Ure, Damon Albarn, Dot Allison, Gavin Friday, Susanne Sundfør czy Cosey Fanni Tutti.

Był zjawiskiem unikalnym – obdarzony niezwykłym, charakterystycznym, głębokim, dotykającym duszy barytonem (jak to określił kiedyś Midge Ure „mahoniowym”) głosem,  początkowo był członkiem amerykańskiej pop rockowej grupy The Walker Brothers, która dosyć szybko z Los Angeles przeniosła się do Londynu. Zdobytą popularnością równać się mogli z The Rolling Stones a nawet z The Beatles, w szczytowym punkcie kariery fanklub The Walker Brothers liczył sobie więcej członków niż fanklub czwórki z Liverpoolu.  Scott Walker od początku nie pasował do tego świata. Podczas wywiadów cytował Sartre’a, interesowały go zagadnienia powszechnie kojarzone z mrokiem, zmęczony byciem celebrytą i histerycznymi reakcjami fanek schronił sie na krótko w klasztorze, pojawiły się informacje o próbie samobójczej. Ambicją Scotta Walkera było podążanie własną drogą, co doprowadziło do jego odejścia z zespołu i nagrania m. in. 4 klasycznych już solowych albumów, które dzisiaj uznawane są za jedne z najodważniejszych produkcji tamtego okresu – z płyty na płytę coraz bardziej psychodeliczne, eksperymentujące, symfoniczne, depresyjne, stopniowo odchodząc od utworów pożyczonych od innych autorów na rzecz własnych kompozycji coraz bardziej introwertyczne, osobiste. Kilka nieudanych prób podporządkowania się rynkowym regułom sprawiło, że Scott na dobre postanowił nie oglądając się na innych zająć się własnymi artystycznymi poszukiwaniami. Jeszcze tylko wskrzeszenie w drugiej połowie lat 70. na krótko The Walker Brothers i cztery autorskie kompozycje na, jak się miało okazać, ich ostatniej wspólnej płycie „Nite Flights”. Od tej chwili Scott Walker miał stać się Artystą nieobecnym, trzymającym się z dala od świata mediów, wydającym swoje płyty raz na kilka a nawet kilkanaście lat. Awangardowym geniuszem, łamiącym schematy, eksperymentującym z elektroniką i dźwiękami symfonicznymi, szukającym wciąż nowych rozwiązań, nareszcie wolnym od wszelkich ograniczeń.

Był największym idolem a także mentorem Davida Bowie, który w 2006 został producentem dokumentalnego obrazu zatytułowanego „Scott Walker: 30 Century Man”, w którym obok ukazania twórczości i kariery Scotta Walkera znalazły się również ujęcia z sesji nagraniowych wspaniałego albumu „The Drift”. To w tym filmie widzimy jak w nagraniu „Clara” instrumentem perkusyjnym staje się kawał wieprzowego mięsa.

Twórczość Scotta Walkera dopełniają świetne, choć nieliczne, ścieżki dźwiękowe z tą ostatnią, ubiegłoroczną „Vox Lux” do filmu w reżyserii Brady’ego Corbeta z Natalie Portman w roli głównej.

Podtytuł programu zainspirowany został tytułem jednej z części wydanego w 2003 roku zbioru „In 5 Easy Pieces – A Themed 5 CD Anthology” – „This Is How You Disappear – The Darkest Hour Is Just Before Dawn”.

Gościnnie w utworze dedykowanym Scottowi Walkerowi na początku programu wystąpi David J.

Serdecznie zapraszam!

„These are dreams, dreamed by dreamers, who are awake”.

Prowadzący zastrzega sobie możliwość zmiany układu programu w ostatniej chwili w przypadku wystąpienia zdarzeń od niego niezależnych.

Pozdrawiam i do usłyszenia.

Zachęcam do interakcji ze Słuchaczami, komentowania i dyskusji podczas programu w otwartej grupie Słuchacze Rockserwis.fm 
pod postem zapowiadającym bieżącą edycję (link poniżej).

KOMENTARZE na żywo podczas programu (LIVE CHAT)

Jak słuchać? How to tune in?
Player na stronie Rock Serwis FM
Rock Serwis FM Online Player – 128 kbps MP3
Rock Serwis FM Online Player – 64kbps AAC+
Rock Serwis FM TuneIn Player – TuneIn dla posiadaczy urządzeń z Androidem

kontakt mailowy z programem – Kontrapunkt mailbox
formularz na stronie Rock Serwis FM formularz kontaktowy

Facebook:
profil prowadzącego – DJ SchizoID
fanpage audycji Kontrapunkt – Kontrapunkt on Facebook
otwarta grupa Słuchacze Rock Serwis FM – Rock Serwis FM’s listeners open group on Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.