Video – Dead Can Dance „ACT II: The Invocation”

Dead Can Dance zaprezentowało swój najnowszy teledysk, który powstał do utworu „The Invocation”. Za realizację clipu odpowiedzialna jest bułgarska firma Wonderswamp.

Wanderswamp – „„Byliśmy bardzo podekscytowani, kiedy zespół skontaktował się z nami. Jesteśmy fanami grupy od wielu lat. Cieszymy się, że nadarzyła się okazja do współpracy z artystami, których podziwiamy. Nasz entuzjazm był jeszcze większy kiedy okazało się, że teledysk powstanie do „The Invocation” – utworu inspirowanego bułgarską muzyką ludowa. Była to  okazja do stworzenia narracji opartej na starożytnych tradycjach, które kiedyś były praktykowane w naszym kraju i które w jakiś sposób zachowały się po dziś dzień”.

„The Invocation” jest kolejnym po „ACT II: The Mountain” nagraniem promującym najnowsze wydawnictwo zespołu „Dionysus”, które ukazało się na początku listopada zeszłego roku. Płyta trafiła na półki sklepowe nakładem [PIAS] Recordings. To pierwszy od sześciu lat premierowy materiał Lisy Gerrard i Brendana Perry’ego – w 2012 roku zespół powrócił po wielu latach milczenia z płytą „Anastasis”.

Od momentu powstania duetu Dead Can Dance w 1981 roku Lisa i Brendan byli zafascynowani europejską kulturą. Nie tylko w kontekście muzyki, ale również świeckich, religijnych czy duchowych rytuałów. Czerpiąc inspirację z tego kontekstu Brendan Perry badał święta wiosny i żniw wywodzące się z praktyk religijnych Dionizosa i wysunął na pierwszy plan obrzędy oraz rytuały praktykowane do dnia dzisiejszego.

Proces powstawania albumu „Dionysus” trwał dwa lata. W tym czasie Brendan Perry zgromadził kolekcję unikatowych instrumentów ludowych, które nadały nowej muzyce wyjątkowy klimat. Podczas prac inspiracje czerpał z najróżniejszych zakątków świata i po raz kolejny starał się podkreślić, że muzykę w najróżniejszych formach możemy odnaleźć wszędzie. Krążek jest celebracją rodzaju ludzkiego, który żyje w zgodzie i szacunku do natury.

Album przybiera formę oratorium – na „Dionysus” składają się dwa akty, które w siedmiu częściach reprezentują różne aspekty mitu Dionizosa.

Za szatę graficzną płyty odpowiedzialny jest meksykański artysta Huichol.

W ramach promocji najnowszego wydawnictwa oraz by świętować trwającą od lat 80-tych po dziś dzień działalność artystyczną, Dead Can Dance ruszają w europejską trasę koncertową. Grupa wystąpi na warszawskim Torwarze 21 i 22 czerwca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.