Wielki Czwartek (set okolicznościowy)

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w Wielki Czwartek przed świętami Wielkiej Nocy nie będzie Kontrapunktu.

Serdecznie zapraszam o 21.00 na przygotowany przeze mnie specjalny set muzyczny, który podzieliłem na dwie mocno nierówne czasowo części. W tej drugiej, dłuższej, powróci F I L M.

Pierwsze pół godziny poświęcone zostanie katedrze Notre Dame. Pozostałe 90 minut to już muzyka filmowa ilustrująca obrazy nawiązujące do nadchodzącej Wielkanocy.

W części filmowej przede wszystkim usłyszycie głos Lisy Gerrard oraz muzykę, której autorami są Hildur Guðnadóttir, Hans Zimmer, Lorne Balfe, Peter Gabriel, Jóhann Jóhannsson oraz Roque Baños.

15 kwietnia w Paryżu wieczorem wybuchł dewastujący pożar, który przez noc zniszczył iglicę, dach a także strawił większość wnętrz jednego z najważniejszych europejskich średniowiecznych zabytków – gotyckiej katedry Notre Dame. Dla naszej kultury jest to strata niewyobrażalna, a kiedyś zapewne zrekonstruowany obiekt nie będzie już nigdy taki, jakim był przez ponad 8 wieków. Zapowiedzi jego odbudowy w przeciągu 5 lat można między bajki włożyć, zrekonstruowanie budowli zajmie zapewne dziesięciolecia a nasze pokolenie za swojego życia nie będzie miało już okazji zobaczyć ponownie katedry taką, jaka była w dniach swojej świetności.

Wciąż docierają do nas informacje o ogromie zniszczeń ale również o tym, które zabytki i relikty zostały uratowane z pożogi. Z mojego muzycznego punktu widzenia najważniejsza z nich głosi, że pożar bez większych uszkodzeń przetrwały słynne wielkie kościelne organy z 1868 roku (chociaż trudno uwierzyć, że cokolwiek w katedrze było w stanie przetrwać). Instrument ten zbudowany z ponad 8 tysięcy piszczałek sterowanych przy pomocy 5 klawiatur należy do największych i najwspanialszych na świecie a o mocy jego brzmienia mogli przekonać się Ci, którym dane było posłuchać go na żywo.

Nasze muzyczne spotkanie otworzy wieczorem fragment „Messe de Notre Dame” skomponowanej przez francuskiego średniowiecznego kompozytora i poetę Guillaume’a de Machaut mniej więcej w roku 1360. Dziś usłyszymy jej interpretację w wykonaniu słynnego brytyjskiego The Hilliard Ensemble.

Później kilkanaście minut z zarejestrowaną na płytach potęgą organów katedry Notre Dame a na zakończenie klasycznej części tego setu wybrałem dla Was jeszcze dwie wielkanocne chóralne kompozycje pochodzące z XVII i XVIII wieku.

Po 30 minutach, po sygnale zwiastującym rozpoczęcie seansu kinowego na antenie zagości muzyka filmowa.

Jak słuchać?

Jak słuchać? How to tune in?
Player na stronie Rock Serwis FM
Rock Serwis FM Online Player – 128 kbps MP3
Rock Serwis FM Online Player – 64kbps AAC+
Rock Serwis FM TuneIn Player – TuneIn dla posiadaczy urządzeń z Androidem

kontakt mailowy z programem – Kontrapunkt mailbox
formularz na stronie Rock Serwis FM formularz kontaktowy

Facebook:
profil prowadzącego – DJ SchizoID
fanpage audycji Kontrapunkt – Kontrapunkt on Facebook
otwarta grupa Słuchacze Rock Serwis FM – Rock Serwis FM’s listeners open group on Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.