W czwartkowy wieczór wyjątkowo zaproszę Was nie na Kontrapunkt (aktualnie program jest w tzw. trybie wakacyjnym) ale na dawno nie słyszany na naszej srebrnej antenie F I L M czyli Fascynujące Impresje Lepione Muzyką. Tym razem mój wybór padł na muzykę jaka wybrzmiewa w dwóch współczesnych serialach – amerykańskim Stranger Things i niemieckim Dark. Sporo w nich kontrapunktowych dźwięków.
Śmiało można stwierdzić, że Stranger Things to już popkulturowy fenomen – wszystkie jak dotąd trzy ujawnione sezony biją rekordy oglądalności na platformie streamingowej, która go wyprodukowała (najnowszy sezon mający swoją premierę ledwie trzy tygodnie temu obejrzano już prawie 11 milionów razy), młodzi aktorzy odtwarzający główne postacie stali się z dnia na dzień gwiazdami a ci starsi przeżywają drugą młodość, występ w kolejnych odsłonach serialu staje się natychmiast trampoliną do sukcesu, znane marki walczą o zaistnienie i tzw. „product placement” wykładając na stół bajońskie sumy a umieszczenie akcji w nieco przesadzonych i przejaskrawionych latach 80. nie tylko napędziło popularność, ale dało pole do popisu producentom – braciom Mattowi i Rossowi Dufferom – by raz po raz puszczać oko w kierunku widza, czarując go nostalgicznymi wspomnieniami, konwencjami i scenami żywcem zaczerpniętymi z kultowych filmów sprzed 40 lat, zapraszając go do wspólnej zabawy w odgadywanie mniej lub bardziej oczywistych inspiracji.
Nie dziwi zatem fakt, że ścieżka dźwiękowa aż pęcznieje od nagrań z tamtego okresu – Joy Division, New Order, Fad Gadget, Echo & The Bunnymen – to tylko niektórzy z wykonawców jakich słychać podczas seansu i jakich wspólnie posłuchamy wieczorem w czwartek. Oryginalna – nawiązująca do elektronicznej muzyki filmowej tak często obecnej w filmach fantasy czy komediowych horrorach fantastycznonaukowych kręconych 4 dekady temu – znakomita ścieżka dźwiękowa jest autorstwa znanych z kwartetu Survive Michaela Steina i Kyle’a Dixona. Ich ilustracja do pierwszego sezonu była nominowana do nagrody Grammy w kategorii „najlepsza ścieżka dźwiękowa”, również Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców zauważyło ich pracę nominując ich do swojego wyróżnienia. We wrześniu 2017 roku Dixon i Stein otrzymali statuetkę Emmy za „wybitny oryginalny temat przewodni”. Nagrodzona czołówka oraz wybrane fragmenty oryginalnej pracy Michaela i Kyle’a rzecz jasna także zagoszczą w F I L M-ie.
Niemiecki serial „Dark” pod wieloma względami przypomina „Stranger Things” i choć nie zdobył aż tak ogromnej popularności jest dla mnie produkcją zdecydowanie ciekawszą. Przede wszystkim skierowany jest do bardziej wymagającego widza i jako taki został potraktowany bardzo poważnie, w związku z tym nie ma tu miejsca chociażby na tak częste w „strendżersach” dowcipy (nie zawsze najwyższych lotów). Jest niepokojący, trzymający w napięciu, a opowiadana historia potrafi nieźle sponiewierać. Nastrój nieokreślonego wszechogarniającego zagrożenia umiejętnie wzmaga oszczędna, zgrzytliwa, genialna muzyka Bena Frosta napisana specjalnie na zamówienie producentów serii, częściowo generowana prądowo, w większości jednak zagrana przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Materiał zarejestrowano w Alvernia Studios pod Krakowem. Ponadto słyszymy tu starannie wyselekcjonowane kompozycje współczesnych artystów oraz utwory starsze, bowiem część akcji rozgrywa się również w latach 80. ubiegłego stulecia. Z nowszych są to m.in. Apparat i Fever Ray, z tych starszych chociażby The Human League czy (z pochodzącym sprzed 9 lat nagraniem) Peter Gabriel. Tę muzykę oczywiście również usłyszymy w tym specjalnym, dwugodzinnym wydaniu F I L M-u.
Serdecznie zapraszam!
Jak słuchać?
Jak słuchać? How to tune in?
Player na stronie Rock Serwis FM
Rock Serwis FM Online Player – 128 kbps MP3
Rock Serwis FM Online Player – 64kbps AAC+
Rock Serwis FM TuneIn Player – TuneIn dla posiadaczy urządzeń z Androidem
kontakt mailowy z prowadzącym – Kontrapunkt mailbox
formularz na stronie Rock Serwis FM formularz kontaktowy