Perfekcja powraca – płyta Minimal Compact „Creation Is Perfect” w październiku

Znakomita izraelska grupa Minimal Compact, nagrywająca onegdaj dla belgijskiej oficyny Crammed Discs, w latach 80. rezydująca w Amsterdamie poinformowała, że 25 października ma ukazać się ich nowy album. Nosił będzie tytuł „Creation Is Perfect”. Wydadzą go samodzielnie a znajdą się na nim odświeżone wersje dobrze znanych i klasycznych już nagrań oraz jedna nowa kompozycja – Holly Roller.

Płytę zapowiada utwór „Statik Dancin’ (2019 Version), któremu towarzyszy teledysk z obrazkami z ich występu w Tel Avivie z tego roku.

Minimal Compact powracają w klasycznym składzie: Berry Sakharof (gitary / klawisze / wokal); Malka Spigel (bas / syntezatory / wokal); Samy Birnbach aka DJ Morpheus (wokal); Rami Fortis (gitara / wokal) i jedyny członek zespołu niebędący z pochodzenia Izraelczykiem, urodzony w Amsterdamie perkusista Max Franken. Razem wydali sześć kapitalnych albumów, w tym „Deadly Weapons” (1984), na którym znalazł się jeden z ich najbardziej rozpoznawalnych przebojów „Next One Is Real”, ich największy komercyjny sukces „Raging Souls” (1985) oraz mój ulubiony „The Figure One Cuts” (1987).

Co więcej za brzmienie nagrań ponownie odpowiedzialny jest ich wieloletni współpracownik i producent Colin Newman (leader post-punkowej legendy –  grupy Wire, prywatnie mąż Malki Spigel). W tej kanonicznej konfiguracji personalnej zarejestrowali na nowo kilka wybranych utworów ze swojego dotychczasowego dorobku łącząc nagrania na żywo z zapisami ze studia.

Poszczególnie członkowie grupy są niespokojnie kreatywni i niezwykle twórczy. Wydają solowe albumy, mają wystawy sztuki, prezentują audycje radiowe, współpracują z innymi artystami, prowadzą wytwórnie płytowe, często pojawiają się w telewizji. Ale kiedy te pięć osób nagrywa wspólnie, rzeczywiście dzieje się coś naprawdę magicznego. Przez lata wypracowali swój niepowtarzalny styl bazujący na doskonałej sekcji rytmicznej, zapadających w pamięć pięknych gitarowych riffach, bogatych partiach syntezatorowych oraz melodyce Bliskiego Wschodu.

Formacja rozpadła się w 1988 roku ale po 16 latach połączyli swe siły by zagrać kilka wyprzedanych koncertów. Od tej pory okazjonalnie pojawiali się na scenie (w tym również w Polsce, w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w Klubie Wytwórnia 22.09.2012, wcześniej byli u nas w marcu 1987 kiedy zagrali w Hali Gwardii na słynnym festiwalu Marchewka) a każdy z ich występów pozostawiał niezapomniane wrażenia. Zresztą związki z Polską zespołu na tym się nie kończą, przecież basistka Minimal Compact Malka Spigel urodziła się w Łodzi, gdzie spędziła pierwsze trzy lata swojego życia.

Tytuł nowego albumu zaczerpnięty został z Creation Is Perfect (I Am A Camera)”, utworu z tekstem słynnego amerykańskiego poety z pokolenia beatników Boba Kaufmana (uznawanego zresztą za autora tego terminu). Nagranie znalazło się na pierwszym minialbumie Minimal Compact wydanym w 1981 roku.

Wydawnictwo ukaże się w czterech formatach: w wersji cyfrowej, jako standardowa płyta kompaktowa, na winylu oraz w formie specjalnej edycji CD „The Book Edition” wzbogaconej o 80-stronicową książeczkę o wymiarach 10”x 8” (25,4 cm x 20,30 cm) w twardej oprawie, zawierającą historię początków Minimal Compact (napisaną przez Jacka Barona) oraz opis powstania albumu „Creation is Perfect” (autorstwa Colina Newmana) a także wiele, nigdy wcześniej nie widzianych, zdjęć. Wydawnictwo zostanie wyprodukowane w numerowanej edycji a każdy egzemplarz opatrzony unikalnym numerem.

Płyta „Creation Is Perfect” stanowi również przygotowanie do przyszłych nieodległych koncertów Minimal Compact. Jestem spokojny o to, że już niedługo zawitają i do nas.

Wiktor Janda

 Creation Is Perfect track listing: 
1. Take Me Away
2. Nada

3. Raging Souls

4. Not Knowing

5. My Will

6. The Well

7. Holy Roller

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.