Intuicyjna iluminacja Hümy Utku

Gnoza to termin pochodzący z języka greckiego oznaczający świadomość, wiedzę uzyskaną dzięki własnej intuicji i duchowym, często o mistycznym podłożu objawieniom. Taki też tytuł nosi najnowsza płyta Hümy Utku.

Młoda artystka pochodzenia tureckiego, mieszkająca obecnie w Berlinie jakoś nie mogła się zdecydować, pod jakim szyldem będzie kontynuować swoją muzyczną drogę. Początkowo ukrywała się pod nazwą „RAN” (Roads At Midnight), chociaż swoją pierwszą płytę – „Her Trembling Ceased” wydaną 4 lata temu przez tureckie Partapart Records – udostępniła w serwisie Bandcamp już pod własnym nazwiskiem. Gdy zainteresowała się nią specjalizująca się w eksperymentach słynna Karlrecords, singiel „Şeb-i Yelda” firmowała jako lekko zmodyfikowana R.A.N. I dopiero ukazaniem się „Gnosis” oficjalnie zadebiutowała pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem, miksując na niej dark ambient z medytacyjną, eksperymentującą elektroniką.

press pic by Muhammad Saleh

Nie uświadczymy na tej płycie akademickiej dysputy usiłującej umieścić muzyczną materię w dobrze zdefiniowanych ramach, jest za to intuicyjna auto-iluminacja dalece wykraczająca poza tak popularną obecnie wśród młodych adeptów laptopowej elektroniki metodę „wytnij – skopiuj – wklej – i zobacz, co z tego wyjdzie”. Pulsujące, powolne struktury współistnieją tu z posągową wręcz aurą.  Rytm wyłania się z chłodu piramid otwierającego „Vulnerary” płaskimi, zduszonymi uderzeniami w niesamowitym „Black Water Red” by po kilkunastominutowej dominacji zaniknąć przed „A Gift From The Dark Ages” ustępując ponownie miejsca industrialnym pogłosom i ambientowemu wybrzmiewaniu. Intensywny, mistyczny album na którym w sześciu odsłonach, poprzez użycie współczesnej technologii, field recordingu dźwięków uchwyconych w Grecji, Turcji i Egipcie, brzmień bliskowschodnich instrumentów i samplowanych głosów Hüma Utku stara się z przywołać spoza mrocznej otchłani wieków ducha starożytnego oświecenia. I czyni to z powodzeniem bowiem jest to najlepsza rzecz, jaką do tej pory nagrała.

Wiktor Janda

Wykonawca:  Hüma Utku
Tytuł:  Gnosis
Format: Vinyl 180gr LP, Digital Album
Gatunek: Electronic / Experimental / Dark ambient
Data wydania: 5 lipiec 2019
Wydawca: Karlrecords

Tracklist
01. Vulnerary
02. Black Water Red
03. Truth From The Deepest Source
04. All The Universe Conspires
05. A Gift From The Dark Ages
06. All-one

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.