Za zasłoną z włosów: BRAGOLIN VS ADAM TRISTAR – Let Out The Noise Inside

Gdy w ubiegłym roku prezentowałem w Kontrapunkcie fragmenty ‚I Saw Nothing Good So I Left”, pierwszej płyty młodego holenderskiego duetu Bragolin (wtedy jeszcze tworzonego przez Edwina van der Velde i Isoldę Woudstra), nie przypuszczałem nawet , że prezentacja ta będzie miała tak entuzjastyczny odzew.

Owszem, nie dało się nie zauważyć ogromnego przebojowego potencjału tkwiącego w twórczości grupy, ale przecież jak wiemy melodyjność to nie wszystko. W tym wypadku jednak okazało się, że Bragolin to coś więcej, coś co trudno jest określić słowami a co okazuje się być bardzo ujmujące.

Jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu Isolde Wudstra zastąpiona została przez Marię Karssenberg, chociaż w dalszym ciągu pozostaje blisko zespołu będąc autorką zdjęć zdobiących kolejne wydawnictwa, na których powtarza się motyw kobiecych postaci o twarzach przysłoniętych włosami.

W przypadku płyty „Let Out The Noise Inside” Edwin van der Velde zaprosił do współpracy Daniela Spiekermana (mieszkańca Amsterdamu na co dzień nagrywającego jako Adam Tristar z amerykańską wokalistką Reginą Chapman). Wydawnictwo firmuje szyld Bragolin vs Adam Tristar sugerujący zaledwie wzajemnie remiksowanie się przez przedstawicieli obu projektów. I chociaż rzeczywiście znajdziemy tu na koniec dwa nagrania pochodzące z wcześniejszych dokonań Artystów, opracowane odpowiednio przez Edwina i Daniela, w tym wypadku doszło jednak do ścisłego artystycznego współdziałania a obaj panowie wymienieni są jako autorzy zasadniczych sześciu nowych kompozycji.

Nie jest dla mnie jasny udział w powstaniu tej płyty zarówno Marii Karssenberg jak i Reginy Chapman, podejrzewam, że tym razem mamy do czynienia z duetem wyłącznie męskim. Wygląda na to, że  panowie taką – dwuosobową jedynie – kolaborację cenią sobie najbardziej. W efekcie otrzymaliśmy hybrydę obu przedsięwzięć, z wyraźnym wszak przechyłem w kierunku Bragolin.

Lekkim zaskoczeniem jest dla mnie brzmienie „Let Out The Noise Inside” – miękkie, łagodne, atrakcyjnie plastyczne, pozbawione kantów i chropowatości. Spodziewałem się, że Daniel Spiekerman wniesie tu swoją ekspresyjność i nutę szaleństwa. Nie tym razem bowiem najwyraźniej to Edwin van der Velde dzierży palmę pierwszeństwa, chociaż elektroniczny wkład Adam Tristar w nagrania nie daje się nie zauważyć. Polot i melodie od razu zapadające w pamięć i pozostające tam na długo to w dalszym ciągu znak rozpoznawczy produkcji spod znaku Bragolin. A poza tym chyba wszyscy kochamy delikatną barwę głosu Edwina van der Velde  i tę nutę smutku i depresyjności zarówno w sposobie, w jaki śpiewa jak i w tekstach jego autorstwa, tym razem inspirowanych postaciami seryjnych morderców.

Zapowiadający album singiel „The End Dwells In Us All” ujawniono na tydzień przed premierą płyty. Nagranie powstało pod wpływem filmu „Psychoza” (Psycho) Alfreda Hitchocka. Teledysk towarzyszący autorstwa Camy Hout wykorzystuje ujęcia pochodzące z tego wyśmienitego obrazu. Utwór był ostatnio grany przez Bragolin na ich koncertach.

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć Bragolin na żywo zapraszam w tym roku do Wrocławia, gdzie zagrają w ramach festiwalu Return To The Batcave.

Wiktor Janda

Wykonawca:  Bragolin vs Adam Tristar
Tytuł:  Let Out The Noise Inside
Format: CD, Vinyl  LP, Digital Album
Gatunek: Post-punk
Data wydania: 2 sierpień 2019 (winyl 15 wrzesień 2019)
Wydawca: Young & Cold Records

Tracklist
01. The End Dwells In Us All
02. All Things That Live Will Die
03. Let Out The Noise Inside
04. I Go With You
05. No One Ever Speaks In This House
06. Waldweg In Planegg
07. Hate Close To Love (Bragolin cover)
08. I Saw Nothing Good So I Left (Adam Tristar remix)

lo-fi streaming

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.