Kresa chropawa powrót – LINEA ASPERA

W opublikowanej lakonicznej notce napisali po prostu „Cześć, wracamy” i to wystarczyło, by zelektryzować fanów minimal synth. Liczę na to, że oprócz zapowiedzianej serii koncertów dojdzie do zarejestrowania nowych utworów grupy. Londyński duet do tej pory nie rozpieszczał swoich fanów a i tak dotychczasowym dosyć skąpym materiałem zdążył rozkochać w sobie sporą grupę sympatyków zimnych elektronicznych dźwięków.

Usłyszeliśmy o nich na początku 2012 roku za sprawą własnym sumptem wydanej niespełna 30-minutowej kasety zatytułowanej po prostu Linea Aspera. Później była jeszcze „Linea Aspera II” (króciutka, zawierająca tylko trzy nagrania), trasa koncertowa i wreszcie długogrająca debiutancka płyta (wydana na winylowym placku przez Dark Entries, w wersji kompaktowej przez pododdział Genetic Music – No Emb Blanc) ponownie tylko z nazwą zespołu na okładce. Znalazło się na niej pięć nowych kompozycji i trzy wybrane z pierwszej kasety, bardziej składanka dotychczasowych utworów niż pełnoprawny album, zresztą sami autorzy podkreślali, że tak naprawdę nie myśleli wtedy o nagraniu płyty jako takiej. Niewiele to, ale wystarczyło by ogłosić duet jednym z najciekawszych przedstawicieli syntetycznego darkwave.

Okazało się jednak, że pomimo szybko osiągniętej rozpoznawalności i zyskanego uznania Linea Aspera rozwiązali się w 2013 roku a tworzący go Artyści – Alison Lewis ((vocals / synths) i Ryan Ambridge (synths / programming) udali się każde w swoją stronę.

No może niezupełnie, bowiem w styczniu 2017 roku pojawiła się oszczędna w słowach (jak zwykle) informacja, że Linea Aspera nie spoczęła jeszcze tak zupełnie w grobie i zaprasza na krótką serię koncertów i DJ setów w Niemczech, Holandii, Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. Towarzyszyła jej cyfrowa, 3-utworowa epka „Compilation Excavation”. Niestety, żaden z utworów nie był kompozycją nową, znamienny był za to podtytuł ostatniego z nich – „Rough And Unmixed Edit For The USA Tour That Never Was” czyli edycja surowa i niezmiksowana przygotowana na tour w USA, do którego nigdy nie doszło.

O ile o późniejszej działalności Ryana wiemy niewiele to Alison szybko odnalazła się w kolejnym, nieco bardziej eksperymentującym projekcie o nazwie Keluar by w końcu przenieść się do Berlina i rozpocząć podbój tamtejszej sceny jako Zoè Zanias. Oprócz aktywności artystycznej Alison zarządza również własną oficyną wydawniczą Fleisch Records, wyrosłą z artystycznego kolektywu zainteresowanego surowym EBM i techno.

Pod koniec czerwca tego roku Dark Entries wydało wspomnieniową płytę kompilacyjną „Preservation Bias” na nowo wzbudzając zainteresowanie zespołem. Czy na tyle silne, by Linea Aspera postanowili się odrodzić na dłużej? A może podobnie jak to miało miejsce 2 i pół roku temu wszystko zakończy się jedynie na kilku koncertach? Oby nie, ale jak będzie – pożyjemy, zobaczymy. I usłyszymy.

30 listopada 2019 – Tour à Plomb – Brussels
6 grudnia 2019 – Protocol – Paris
10 stycznia 2020 – Ivory Blacks – Glasgow
11 stycznia 2020 – Electrowerkz – London
17 stycznia 2020 – Fuchs2 – Prague
18 stycznia 2020 – Conne Island – Leipzig

Planowane są również koncerty w Berlinie i innych lokalizacjach.

Wiktor Janda

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.