Płynący ptasi świat – BIRDWORLD „UNDA”

Swobodne improwizacje, inspiracje współczesnym folkiem, jazzem i muzyką klasyczną, elektroakustyczne eksperymenty, perkusjonalia, wybrzmiewające drony, rejestracje terenowe i płynący tłem elektroniczny ambient. Taki jest debiutancki album „UNDA” zawieszonego pomiędzy Londynem a Oslo duetu BirdWorld.

Gregor Riddell i Adam Teixeira po raz pierwszy spotkali się siedem lat temu. Obaj brali wtedy udział w prestiżowych warsztatach muzycznych organizowanych przez słynne, istniejące od 1933 roku kanadyjskie Banff Centre (obecnie nazywające się Banff Centre for Arts and Creativity). Jak to często bywa zrządzeniem losu wpadli na siebie na stołówce i podczas posiłku zrodził się pomysł wspólnych improwizacji, który po latach miał doprowadzić do ukazania się albumu „UNDA”. Zbliżyła ich fascynacja field recordingiem i późniejszym jego wykorzystaniem. Nie dziwi też fakt, że na płycie jest tego sporo, od rytmu zbudowanego na bazie odgłosu kółek walizki uderzającej o krawędzie chodnikowych płytek, poprzez zapisy stukotu przejeżdżającego pociągu, warkot silnika sportowego samochodu, wystrzału i szumu suszarek do rąk aż do ogłoszeń w metrze, ulicznego gwaru, dzwonków wind hotelowych czy bijących w oddali dzwonów kościelnych ale też deszczu i cichego ptasiego świergotu. Wydaje się, że Artyści na co dzień nie rozstają się ze swoimi urządzeniami rejestrującymi zapisując dosłownie wszystko, co dzieje się wokół nich. Skrawki rejestracji obecne na płycie wydają się być znajome a ich identyfikacja narzuca się sama, chociaż takie przekonanie może okazać się zwodnicze. Rzecz jasna nie jesteśmy w stanie ze stuprocentową pewnością dokonać identyfikacji miejsc, gdzie zostały uwiecznione i źródeł ich pochodzenia ale rozpoznajemy je głównie dzięki klarowności wynikającej z przemyślanej realizacji.

Słuchając tego wydawnictwa napotykamy także głosy, krótkie fragmenty śpiewane czy też mówione w kilku językach. Sprawia to wrażenie jakoby twórcy nie przywiązywali większej wagi do samego języka, stawiając raczej na jego wielorakość i lingwistyczne zróżnicowanie melodyczne.

Kolaż dźwięków, odgłosów i wybrzmień różnorodnych miejskich i pozamiejskich przestrzeni połączonych ze szlachetnością wiolonczeli i bezpośredniością kalimby, zapraszający do samodzielnego stwarzania kosmosu własnych wyobrażeń. Tak różnorodny w formę i kolory jak wielobarwny i niejednorodny jest świat ptaków do którego duet nawiązuje swoją nazwą.

Wiktor Janda

Wykonawca:  BirdWorld
Tytuł:  UNDA
Format: CD, digital Album
Gatunek: avangarde, experimental, electro acoustic
Data wydania: 11 październik 2019
Wydawca: Focused Silence

Tracklist:

01. Wicked Waste of Wax
02. Chimes
03. Scintillant
04. WP
05. Fem mønster – Feedbac
06. Lässig
07. After Rain
08. Omaggio alla bellezza
09. Choko
10. Partials
11. Svífa

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.