Wznowienie – ATTRITION / ALU z taśmy na kompakt

Początkowo wydane w 1983 roku przez berlińskie I.R.R.E. Tapes na godzinnej kasecie w nakładzie jedynie 155 sztuk, uzupełnionym wkrótce do 200 egzemplarzy, dzieło łączone grup Attrition i ALU powraca po 37 latach w odrestaurowanej formie, po raz pierwszy na płycie kompaktowej.

Na pozbawionym tytułu wydawnictwie podmioty wykonawcze, każdy z osobna, zdają się nawiązywać do tematyki zimnej wojny początku lat 80. XX wieku, eksperymentując z zimnym, odhumanizowanym, post-industrialnym elektronicznym brzmieniem analogowego instrumentarium, w warstwie tekstowej rozprawiając się z paranoidalnymi, pełnymi lęków rozterkami czasów im współczesnych.

Nie ma w tym nic dziwnego, skoro zarówno brytyjskie Attrition jak i niemiecki ALU powstały w miastach obróconych w gruzy masowymi bombardowaniami podczas drugiej wojny światowej. Coventry i Berlin odbudowano, ale trauma tamtych wydarzeń pozostawała wciąż żywa a wizja możliwych zniszczeń wywołanych użyciem broni atomowej niezwykle plastycznie oddziaływała na wyobraźnię ich mieszkańców. Obawa przed tym, co może przynieść najbliższa przyszłość jest w tych nagraniach wyraźnie obecna.

W kompozycjach pozostającego w fazie eksperymentalnych poszukiwań Attrition odnajdziemy wpływy głównie Throbbing Gristle i wywodzącego się z nich duetu Chris & Cosey, Legendary Pink Dots i Nocturnal Emissions ale również wczesnego Cabaret Voltaire. Chaotyczne, dadaistyczne kolaże dźwięków mieszają się tu z rozwiązaniami znanymi z nurtu minimal synth (jak chociażby w nagraniu „Day I Was Born”).

Wywodzącemu się z kraurockowego Sand duetowi ALU konceptualnie bliżej do eksperymentu niemieckich genialnych dyletantów pokroju Deutsch Amerikanische Freundschaft, Sprung Aus Den Wolken, Der Plan, P1/E czy Borsig Werke, chociaż i w tym przypadku odwołania do dokonań CV czy TG są wyraźne, dominują abstrakcja i surrealistyczne, minimalistyczne awangardowe rozwiązania, w których zarówno prosty rytm, poszczególne dźwięki jak i słowa i wokale stanowią mozaikowe składniki kompozycji.

Wykonawca:  Attrition / ALU
Tytuł: Attrition / Alu
Format: CD, digital album
Gatunek: experimental, industrial
Data wydania: 10 lutego 2020
Wydawca: Peripheral Minimal Records

 Tracklist
01. Attrition – I Saw You, Slowly 4:57
02. Attrition – Monkey In A Bin 3:00
03. Attrition – How About That, Dum Dum 4:35
04. Attrition – Day I Was Born 3:35
05. Attrition – Onslaught 5:25
06. Attrition – You Will Remember Nothing 7:20
07. Alu – Chassa 5:55
08. Alu – Unaba 4:40
09. Alu – Vendetta 8:15
10. Alu – Chi Chi 8:00
11. Alu – Intox 3:00

Wiktor Janda

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.