GENESIS BREYER P-ORRIDGE, ikona industrialu i eksperymentu zmarł(a) 14 marca 2020

Genesis Breyer P-Orridge. Photograph: Drew Weidemann

Genesis Breyer P-Orridge, ikona industrialu, awangardy i eksperymentu zmarł(a) w sobotę rano 14 marca 2020 w wieku 70 lat. Przyczyną śmierci była przewlekła białaczka szpikowa, zdiagnozowana u Artysty(ki) jeszcze w sierpniu 2017 roku.

Informację opublikował za pośrednictwem mediów społecznościowych Ryan Martin, współtwórca Dais Records i manager Genesis(a). Oświadczenie przekazały mu córki Artysty – Genesse i Caresse.

„Drodzy przyjaciele, rodzino i kochający, zawsze wspierający fani, z bardzo ciężkim sercem ogłaszamy śmierć naszego ukochanego ojca, Genesisa Breyer P-Orridge’a. Walczył(a) z białaczką od dwóch i pół roku by opuścić swoje ciało wcześnie rano, w sobotę 14 marca 2020 r. Spocznie obok swojej drugiej połowy, Jaqueline „Lady Jaye” Breyer, która odeszła od nas w 2007 roku, i tam ponownie staną się jednością. Dziękujemy za waszą miłość i wsparcie oraz za poszanowanie naszej prywatności w czasie naszej rozpaczy”.

Genesis P-Orridge jako Artysta towarzyszył mi odkąd zacząłem świadomie wybierać to, czego słucham. Jego Throbbing Gristle był jednym z pierwszych zespołów jakie kiedykolwiek zagrałem w radiu. A później były jeszcze Psychic TV, Thee Temple ov Psychick Youth, Thee Majesty, Splinter Test i wiele innych. Jego życie, przemiany fizyczne i duchowe były drogą Artysty zawsze genialnego, nieszablonowego, zawsze intrygującego, zawsze niezwykłego.

Neil Andrew Megson przyszedł na świat 22 lutego 1950 roku w Manchesterze. Tuż przed swoimi dwudziestymi pierwszymi urodzinami 5 stycznia 1971 roku doprowadził do prawnej zmiany swojego nazwiska na Genesis P-Orridge. 22 lata później rozpoczął proces najbardziej radykalnej metamorfozy w swoim życiu. Wraz ze swoją przyszłą drugą żoną Jacqueline Mary Breyer, postanowili poddać się szeregowi chirurgicznych zabiegów mających na celu wzajemne fizyczne upodobnienie się do siebie. Tzw. „Pandrogeny Project” zakładał, że małżonkowie staną się biologiczną jednością – pandrogenem – bytem nazwanym Breyer P-Orridge. Zabiegi obejmowały m.in. implanty piersi, korekty policzków, podbródków, ust, uszu, kształtu i wielkości oczu, terapie hormonalne oraz tatuowanie. Para postanowiła również używać do określania samych siebie zaimków neutralnych pod względem płci, odwołując się jednocześnie do dwupłciowej tożsamości. W ten sposób narodzili się Genesis Breyer P-Orridge i Lady Jaye Breyer P-Orridge jako dwie połowy jednego istnienia.

„Zaczęliśmy, ponieważ byliśmy tak szaleni w miłości, po prostu chcieliśmy się pochłonąć, stać się sobą i stać się jednym. Kiedy to zrobiliśmy, zaczęliśmy dostrzegać, że wpływa to na nas w sposób, którego się nie spodziewaliśmy. Naprawdę byliśmy tylko dwiema częściami jednej całości; pandrogen stanowił całość, a my byliśmy wzajemnie dopełniającymi się jego połowami”.

W swoim „Manifeście pandrogeniczności” wyrazili pragnienie wypracowania „bardziej precyzyjnego koncepcyjnie ciała”, bytu bez płci. „Każdy mężczyzna i każda kobieta jest równocześnie mężczyzną i kobietą”. Genesis uważał, że nasza świadomość, nasza jaźń nie powinna być w żaden sposób ograniczana zaprogramowanymi i determinowanymi genetycznie cechami ciała. Chociaż Lady Jaye zmarła 9 października 2007 r., Breyer P-Orridge nadal odnosił się do siebie w liczbie mnogiej w pierwszej osobie – „my” – utarło się również zamienne określanie go/jej formami męską i żeńską.

Wiktor Janda

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.