22 marca 2020 zmarł GABI DELGADO, założyciel i frontman D.A.F.

foto by Stefan Müller

„Gabi był zawsze niesamowicie skupiony, cały czas myślał o tym, w jaki sposób mógłby pisać muzykę i teksty inaczej niż wszyscy inni. Jego teksty były od samego początku bardzo kontrowersyjne, bardzo prowokujące. A DAF był przede wszystkim zespołem z koncepcją, już sama nazwa: Deutsch Amerikanische Freundschaft (przyjaźń niemiecko-amerykańska). Sam Gabi był raczej spokojnym facetem, podobnie jak wielu wykonawców, którzy dają z siebie wszystko na scenie, prywatnie był raczej zamknięty. Pierwsze ich koncerty jakie widziałem grali przed The Fall. Mark E Smith musiał o nich usłyszeć, a potem ich zaprosić. I zawsze wywoływali gwałtowne reakcje na żywo. Niektórzy ich nienawidzili, inni ich kochali, gdy zespół robi coś nowego często się tak zdarza. Albo jest to totalne dno albo jest to najlepszy zespół, jaki kiedykolwiek widziałeś – takim zespołem był DAF ”. – Daniell Miller (Mute Records)

Był współzałożycielem niemieckiej grupy Deutsch Amerikanische Freundschaft (D.A.F.), jego głosem, kompozytorem, frontmanem. Gabriel Delgado-López znany jako Gabi Delgado zmarł 22 marca 2020. W kwietniu skończyłby 62 lata.

Trzy najbardziej znane albumy D.A.F. – Alles Ist Gut (1981), Gold Und Liebe (1981) oraz Für Immer (1982) są inspiracją dla wielu wykonawców współcześnie nagrywających EBM czy dark techno. Wszystkie stały się jednymi z najważniejszych elektronicznych płyt początku lat 80. Wtedy byli już duetem (wraz z Gabim w składzie pozostał grający na perkusji i obsługujący syntezatory Robert Görl), chociaż zaczynali jako eksperymentujący industrialny kwintet.

Daniel Miller – „Kiedy ich poznałem, było wiele ekscytujących zespołów punk i post-punk, zarówno w USA, jak i Anglii. Ale większość z nich brzmiała bardzo podobnie. DAF był zupełnie inny, pochodził z Niemiec i miał zdecydowanie odmienne podejście. Bardzo poruszyło mnie jak korzystali ze swoich instrumentów, w tamtym czasie było ich pięciu. Dopiero później skurczyli się do duetu. Wszystko w nich było ekscytujące – ich elektroniczne brzmienie, teksty i wokal Gabiego”.

Urodzony 18 kwietnia 1958 roku w Hiszpanii, w Kordobie, Gabi Delgado był nie tylko wokalistą, autorem tekstów i muzyki. Był też producentem, DJ-em, nagrywał i wydawał płyty pod własnym nazwiskiem, organizował imprezy z muzyką klubową. Prowadząc niszowe oficyny Delkom Club Control, BMWW i Sunday Morning Berlin publikował nagrania młodych adeptów sceny techno.

I chociaż jego muzyczne życie poza D.A.F. było bogate, pamiętać go będziemy głównie jako charyzmatycznego lidera jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego post-punkowego buntu.

Wiktor Janda

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.