Przeklinając po latach – Adulkt Life „Book Of Curses”

Onegdaj z czterema zbuntowanymi dziewczynami współtworzył Huggy Bear, jeden z najważniejszych brytyjskich punkowych składów, przedstawicieli riot grrrl w historii. W tym roku, po niemal ćwierćwieczu od wydana z siebie pożegnalnego wrzasku, Chris Rowley powrócił i zadebiutował jako frontman tym razem całkowicie męskiej formacji. Nie ma już mowy o przytulaśnym miśku jest za to dojrzały, przemyślany acz nie stroniący od przekleństw Adulkt Life.

Pierwszy ujawnione nagranie z albumu „Book Of Curses” to otwierający całość „County Pride”, jak na tę płytę dosyć spokojny, odważę się stwierdzić, że nawet przebojowy aczkolwiek interesująco przełamany pod koniec paroksyzmami jazgotliwych skrzypień. Nic też dziwnego, że został wybrany przez wydawcę (amerykańską oficynę What’s Your Rupture?) jako zapowiedni singiel. „Whistle Country” i „Taking Hits” równie dobrze nadawały się  do tej roli. Ten drugi zresztą także niedawno zwiastował ukazanie się albumu „Book Of Curses”.


Katalizatorem powstania grupy Huggy Bear był na początku lat 90. jeden z koncertów Nation of Ulysses. Na Chrisie szczególne wrażenie zrobił gitarzysta N.O.U. Steve Kroner, któremu poświęcony został znakomity, ujawniony przedpremierowo „Steve K”


Pracujący w organizacji charytatywnej 55-letni obecnie Rowley, ustatkowany ojciec dzieciom,  to wydawać by się mogło człowiek niekoniecznie pasujący do obrazu kontestującego rzeczywistość punkrockowca. Ale wystarczyło by poznany na zakupach płytowych w sklepie Rough Trade John Arthur Webb z grupy Male Bonding zapytał go, czy chciałby może wspólnie nagrać coś nowego by bez większego wahania wyraził ekscytację tym pomysłem. Nie minął rok a do składu formującego się Adulkt Life dołączył perkusista Sonny Barrett (pracownik innego sklepu Rough Trade). Wkrótce wakujący etat basisty obsadził najbliższy przyjaciel Webba – także kiedyś związany z Male Bonding – Kevin Hendrick.

Adulkt Life photo by Steve Gullick

Trzeba uczciwie przyznać, że panowie znają się na swojej robocie, w efekcie czego znacznie bliżej nagraniom Adulkt Life do dokonań chociażby wspomnianego Nation Of Ulysses niż do Huggy Bear, którego trzy akordową prostotę zastąpiło przemyślane wyrafinowanie. Sekcja rytmiczna stanowi zgrany monolit a niespokojny, nerwowy styl gry Sonny’ego Barretta mocno się tu wyróżnia, prowadząc dialog z często ocierającymi się o krzyk, pełnymi złości i rozgoryczenia wokalami Rowleya i zakręconymi riffami rzeźbionymi na gitarze przez Johna Webba (jak chociażby w „JNR Showtime” czy moim ulubionym „Move”). Nie ulega wątpliwości, że warto będzie się przyglądać dalszym poczynaniom zespołu.


Wiktor Janda

PS Zespół nalega, by nie wymawiać widocznej w jego nazwie litery „k”.

Wykonawca:  Adulkt Life
Tytuł: Book Of Curses
Format: LP album, ltd white vinyl LP, CD album, digital download
Gatunek: post-punk, alternative rock
Data wydania: 6 listopada 2020
Wydawca: What’s Your Rupture?

Tracklist:
Chapter 01 – Country Pride
Chapter 02 – JNR Showtime
Chapter 03 – Whistle Country
Chapter 04 – Taking Hits
Chapter 05 – Flipper
Chapter 06 – Stevie K
Chapter 07 – Room Context
Chapter 08 – Move
Chapter 09 – Clean (But Itchy)
Chapter 10 – New Curfew

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.