Cztery garście młodej klasycznej awangardy – Twenty Fingers Duo „Performa”

Siostra i brat, bliźnięta Lora Kmieliauskaitė i Arnas Kmieliauskas, wspólne zamiłowanie do współczesnej minimalistycznej muzyki klasycznej, dwadzieścia palców grających sprawnie na dwóch instrumentach smyczkowych – skrzypcach i wiolonczeli. Nazwali się Twenty Fingers Duo, całkiem niedawno zaprezentowali swój debiutancki album zatytułowany „Performa”.

Młody duet, który zdążył już zwrócić na siebie uwagę nie tylko w ojczystej Litwie ale także poza jej granicami, stara się wydobywać ze swoich instrumentów więcej, niż pozwalałby na to klasyczny kanon. Autorami poszczególnych kompozycji są współcześni litewscy kompozytorzy – Rūta Vitkauskaitė, Mykolas Natalevičius, Dominykas Digimas, Julius Aglinskas, Arturas Bumšteinas i Andrius Maslekovas. Te sześć różniących się zarówno formą jak i stylem  prac łączy wspólny, narzucony przez Lorę i Arnasa temat  – Litwa. Wszystkie utwory, prezentowane wcześniej na koncertach, powstawały w ścisłej współpracy pomiędzy autorami muzyki i Twenty Fingers Duo, w ten sposób w procesie tworzenia kolejnych kompozycji narodziła się nowa, będącą wypadkową wyobraźni wszystkich zaangażowanych osób wartość. Od rozpisania nut po wspólne próby, aranżacyjne dyskusje i wreszcie finalne nagrania – tych sześć ujawnionych na płycie rejestracji stało się czymś więcej niż popisem dwójki instrumentalistów. W tym wypadku ściśle zdefiniowane role kompozytor – interpretator uległy zatarciu. Zbiór zyskał formę studium redefiniującego na nowo użycie tak doskonale przecież znanych klasycznych instrumentów, jakimi są skrzypce i wiolonczela, rozprawy poszukującej nowej eksperymentalnej ekspresji.

Warto jeszcze nadmienić, że za piękną, niezwykle stylową stronę graficzną wydawnictwa odpowiada artystka sztuk wizualnych Lauryna Narkevičiūtė.

Wiktor Janda

Wykonawca:  Twenty Fingers Duo
Tytuł: Performa
Format: CD album
Gatunek: classical, contemporary minimal music, experimental
Data wydania: 2020
Wydawca: Music Information Centre Lithuania

Tracklist:
01 Mykolas Natalevičius. Dew. Mist
02 Dominykas Digimas. Walking Through the Three Points
03 Rūta Vitkauskaitė. Hightet
04 Julius Aglinskas. In Between Silence
05 Arturas Bumšteinas. Lyrica
06 Andrius Maslekovas. Shadows of Nighttime Canvases

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.