Wspólna magia Lisy Gerrard i Julesa Maxwella w maju na płycie „Burn”

Lisa Gerrard z Dead Can Dance i wspomagający grupę na instrumentach klawiszowych Jules Maxwell połączyli swe siły z Jamesem Chapmanem (nagrywającym jako Maps, który tutaj wystąpił w roli producenta) i razem zarejestrowali album zatytułowany „Burn”. Efektów ich wspólnej pracy będziemy mogli posłuchać już wkrótce, płyta ukaże się 7 maja nakładem Atlantic Curve, oficyny z siedzibą w Londynie, wchodzącej w skład grupy Schubert Music Europe.

Chociaż płyta jest nowym wydawnictwem, jej początki sięgają 2012 roku i światowej trasy koncertowej Dead Can Dance. Jules Maxwell, irlandzki kompozytor teatralny, pierwotnie towarzyszący grupie na koncertach jako klawiszowiec, wraz z Lisą Gerrard skomponował utwór zatytułowany „Rising Of The Moon”, wykonywany na finał każdego występu. Zanim trasa koncertowa zakończyła się w Chile w 2013 roku, między Lisą i Julesem zaczęła tworzyć się silna artystyczna więź, co zaowocowało współpracą w kolejnych latach. W 2015 roku, kiedy Maxwell został poproszony o napisanie utworów dla bułgarskiego chóru The Mystery of the Bulgarian Voices (Le Mystère des Voix Bulgares), zwrócił się do Gerrard o pomoc przy tworzeniu materiału i poleciał do Australii, aby pracować z nią w jej domowym studiu. Wkrótce mieli gotowe cztery utwory na „BooCheeMish” („Pora Sotunda”, „Mani Yanni”, „Unison”, „Shandai Ya”), a także fundamenty nowego wspólnego przedsięwzięcia.

photo of Lisa Gerrard & Jules Maxwell by Robbie Perry

Lisa Gerrard tak mówi o pracy nad „Burn”: „Z wielką przyjemnością współpracowałam z Julesem Maxwellem. Jules i ja rozpoczęliśmy naszą twórczą podróż od Dead Can Dance. W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że powstaje więź podczas wspólnych improwizacji, a z nich wyewoluował prezentowany obecnie materiał”.

Jules Maxwell: „Nie mogę uwierzyć, że minęło prawie sześć lat, odkąd Lisa i ja zaczęliśmy pracować nad tym albumem w jej studio w Australii. To była dla mnie inspirująca podróż. Bez zachęty i kreatywności Daryla Bamonte’a (szefa Atlantic Curve), ta płyta nigdy nie rozwinęłaby się w taki sposób, w jaki się rozwinęła i jestem podekscytowany, że w końcu zostanie wydana przez Atlantic Curve”.

Jules tak opisuje pojawienie się w projekcie Jamesa Chapmana: „Mniej więcej rok później, podczas kolacji w Sofii, mój wydawca zasugerował, abym do końcowych prac nad „Burn” zaprosił do współpracy Jamesa Chapmana. James jako Maps stworzył własny charakterystyczny styl i ma szerokie horyzonty muzyczne. Wydawało mi się to intrygującą propozycją.”

Wraz z dołączeniem Chapmana w roli producenta, pomysły zaczęły się krystalizować, wyłoniło się wyraźnie zdefiniowane brzmienie. Lisa i Jules skupili się na stworzeniu takich dźwięków, które byłby euforyczne i fascynujące, bardziej pomysłowe niż to, nad czym w przeszłości pracowali oddzielnie. Lisa mieszkająca Australii, Jules dodający klawisze i perkusję z Francji, a James w Anglii – ta trójka była rozrzucona po całym świecie, ale łączyła ich wspólnie tworzona muzyka. Stylistycznie, album „Burn” to zróżnicowana mieszanka elektroniki i alternatywnych, muzycznych pejzaży z dźwiękami w stylu wczesnego Vangelisa.

Album „Burn” ukaże się 7 maja na CD oraz jako limitowany biały vinyl.

Lista nagrań:
1. Heleali (The Sea Will Rise)
2. Noyalain (Burn)
3. Deshta (Forever)
4. Aldavyeem (A Time To Dance)
5. Orion (The Weary Huntsman)
6. Keson (Until My Strength Returns)
7. Do So Yol (Gather The Wind)

Wiktor Janda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.