Analiza twarzy – YANNIS KYRIAKIDES / ELECTRA / JOHANNES SCHWARTZ / MARIA BARNAS „Face”

„Face” (Twarz) to multimedialny performance na głos, skrzypce, fortepian, flety proste, elektronikę i wizualizacje wideo, bazujący na oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy i emocji. Sześcioczęściowa kompozycja jest doświadczeniem przeprowadzanym na tym, jak widzimy sami siebie i siebie nawzajem, poprzez ciągłą zmianę znajomej powierzchni twarzy, tworzenie jej odmiennego wyobrażenia, alternatywnych portretów kreślonych obrazem i dźwiękiem. „Face” jest wynikiem poszukiwań poezji i piękna które, jak to często bywa, kryje się za mogącym budzić wątpliwości rozwojem i postępem w dziedzinie analizy ludzkiego oblicza. Utwór porusza się między stosowaną na początku XX wieku problematyczną praktyką antropometrii a obecnym wykorzystaniem oprogramowania do detekcji i analizy emocji na podstawie statycznych i dynamicznych obrazów mimiki ludzkiej twarzy, od towarzyszącego nam od zawsze naturalnego aspektu naszego życia po stan, w którym odczytywanie wyrazu twarzy jest całkowicie zautomatyzowane – pozbawione niejednoznaczności, z wyeliminowaną ludzką intuicyjną percepcją.

Tą swoistą artystyczną analizę zmian stanów emocjonalnych człowieka oparto na tekstach, muzyce i obrazach, które łączą się w formę eseju, tworząc w ten sposób krytyczne i zarazem poetyckie spojrzenie na aktualne wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy. Kompozycja łączy akustyczny i komputerowo generowany dźwięk budując hybrydowy świat muzyczny z instrumentów akustycznych i ich syntetycznych odzwierciedleń podobnie, jak czyni to cyfrowe lustro. Podczas występu dźwięki były modyfikowane za pomocą sygnałów wizyjnych kamery i zhakowanego oprogramowania do rozpoznawania twarzy, które przetwarzały zmiany uchwyconego w trakcie śpiewu wizerunku wokalistki w modulacje dźwięku.

„Face” została stworzona przez Yannisa Kyriakidesa z myślą o wirtuozerskim żeńskim zespole Electra, tworzonym przez światowej sławy instrumentalistki: Diamandę Dramm (skrzypce), Susannę Borsch (flet prosty) i Saskię Lankhoorn (fortepian) oraz sopranistkę Michaelę Riener. Panie współpracują z uznanymi kompozytorami, sięgają po niecodzienne kolaboracje łącząc nową awangardową muzykę z elementami wizualnymi i teatralnymi.

Yannis Kyriakides jest kompozytorem i artystą dźwięku narodowości grecko-cypryjskiej, brytyjskiej i holenderskiej. Dotychczas stworzył ponad sto pięćdziesiąt prac, były to kompozycje audiowizualne, teatr muzyczny, instalacje i dzieła instrumentalne. Jego prace otrzymały wiele prestiżowych nagród i były wystawiane na całym świecie. Na „Face” Yannis obsługiwał komputery i kontrolował na żywo sprzęt elektroniczny.

Maria Barnas to uznana holenderska artystka wizualna, poetka i pisarka. Za swój pierwszy zbiór wierszy „Twee Zonnen” (2003) w 2008 roku otrzymała nagrodę Cees Buddingh, 6 lat później została uhonorowana nagrodą Anny Bijn za „Jaja de oerknal”, w roku 2015 zdobyła Elisabeth van Thuringen Project Prize.

Johannes Schwartz jest fotografem mieszkającym i pracującym w Amsterdamie. W latach 2004 – 2010 w Rietveld Academy był kierownikiem wydziału fotografii, gdzie nadal prowadzi zajęcia. W 2011 roku, obok Yannisa Kyriakidesa, był jednym z artystów biorących udział w „Opera Aperta / Loose Work”, oficjalnym holenderskim wejściu na Biennale w Wenecji.

Płyt winylową „Face” wydało Unsounds przy współpracy z Roma Publications

Wiktor Janda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.