Kontrapunkt zaprasza – 1984, 1 marca 2020, Jazz Rock Cafe, Kraków

W najbliższą niedzielę, 1 marca 2020, w krakowskim klubie Jazz Rock Cafe zagra legenda polskiej nowej fali rzeszowskie 1984. Z myślą o kolejnym utworze z nowej płyty podczas występu zespół kręcił będzie teledysk.

Klip będzie miał charakter koncertowy, tym serdeczniej zespół zaprasza wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w jego powstaniu. Kontrapunkt przyłącza się do zaproszenia, a dzięki uprzejmości grupy 1984 mam dla Was dwie wejściówki na tę imprezę do rozdania w najbliższy czwartek.

1984, 1 marca 2020, Jazz Rock Cafe, Kraków

Tymczasem posłuchajcie jednego z nowych nagrań 1984 zatytułowanego „Jedna z twoich gwiazd”. Zdjęcia i montaż teledysku Mateusz Trześniowski, produkcja Krzysztof Mikołaj Sadowski, miks Wojciech Noskowiak, gościnnie na gitarze zagrał Piotr Pawłowski, muzyka i słowa Piotr Liszcz.

Wiktor Janda

wydarzenie na FB – 1984 w Jazz Rock Cafe

Zespół 1984 powstał w styczniu 1985 w Rzeszowie, założony przez gitarzystę Piotra „Mizernego” Liszcza, wokalistę Krzysztofa „Bufeta” Barę, basistę Wojciecha „Pancernego” Trześniowskiego i perkusistę Leszka Cielaka. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert na rzeszowskim przeglądzie „Rock Plus”. Na początku maja muzycy dokonali pierwszych nagrań dla Radia Rzeszów („Rapsodia”, „Teologie”, „Dwie chwile”, „Sny 84” i „Zielony świat”) już z nowym perkusistą Januszem „Borysem” Gajewskim, drugim wokalistą Romanem „Smutnym” Rzucidło oraz drugim gitarzystą Maćkiem Ćwiekiem. Niewiele później miejsce „Bufeta” zajął Paweł „Czester” Tauter.
Zespół w tym czasie przygotował nowe utwory („Specjalny rodzaj kontrastu”, „Tu nie będzie rewolucji” i „Biała chorągiewka”), które w sierpniu zaprezentował przed jarocińską publicznością, a następnie na festiwalach „Róbrege” i „Poza kontrolą” (już z Maciejem Miernikiem w składzie na miejscu Ćwieka).
W Jarocinie zespół został sfilmowany przez ekipę Piotra Łazarkiewicza, który wówczas, kręcił film dokumentalny Fala. W 1987 muzycy dokonali kolejnych nagrań w studiu III Programu PR na zlecenie Rozgłośni Harcerskiej. Latem pojawili się po raz kolejny na festiwalu w Jarocinie, gdzie zostali ponownie sfilmowani. W tym roku również ukazał się pierwszy singel pt. „Tu nie będzie rewolucji”.
Na przestrzeni 1987-1988 zarejestrowano w rzeszowskim studiu RSC materiał na debiutancki album pt. Specjalny rodzaj kontrastu, który miał się ukazać w barwach Klubu Płytowego Razem. Do wydania płyty nie doszło wskutek zaginięcia oryginalnych taśm. Materiał ujrzał światło dzienne dopiero w 2003 roku odtworzony na podstawie zachowanych kopii.
W 1988 na składance Radio nieprzemakalnych pojawił się utwór „Sztuczne oddychanie”. W tym okresie Gajewskiego zastąpił Dariusz „Czarny” Marszałek, Tauter wyemigrował do USA, a Trześniowskiego, który w tym czasie razem z Rzucidło grali w Aurorze Marek Kisiel (ex – No Smoking). Obowiązki wokalisty wziął w tym czasie „Mizerny” (po dzisiejszy dzień). W 1989 muzycy nagrali kolejny album Radio niebieskie oczy Heleny wydany w 1991 roku. Między 1989 a 1994 rokiem zespół zagrał wiele koncertów m.in. występując w kolejnych edycjach festiwalu w Jarocinie. W 1994 ukazał się kolejny album Anioł w tlenie.
W 1995 do zespołu powrócił „Pancerny”, zastępując Kisiela, który również udał się na emigrację do USA. W 1996 na miejsce „Czarnego” przyszedł Grzegorz Wesołowski, którego wkrótce zmienił Ziemowit Nyzio. Aktywność 1984 w tym czasie zmalała. Przez skład zespołu przewinęło się wówczas wiele osób (m.in. Andrzej Paprot). W 1999 muzycy zagrali m.in. na „Castle Party”. W 2003 r. 1984 wznowiło działalność koncertową, a w 2006 członkowie zespołu (duet: Liszcz i Robert Tuta z Agressivy 69) przystąpili do pracy nad nowym albumem, który ukazał się w roku następnym pt. 4891.
W 2015 zespół zagrał koncert z okazji XXX lecia i reaktywował się w starym składzie Mizerny Pancerny Borys plus Alma Bury i Sebastian Bełz. W 2018 do zespołu dołączył wokalista, Mariusz Bukowski (ex.m.in. Processs, Danse Macabre, Bozon Higsa) Po okresie próbnym Mariusz zrezygnował z dalszej współpracy z zespołem.
Dyskografię uzupełniają dwie kasety: Why Not? i Three Faces rozpowszechniane przez zespół (1989/1990).
/informacje własne zespołu, wikipedia/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.